joi, iunie 18, 2026
18.6 C
București

Adolescentul de 17 ani, peste 1.000 de amenințări către școli și spitale

Surse

Un adolescent de 17 ani a fost arestat după ce a trimis peste 1.000 de mailuri de amenințare către școli și spitale, provocând panică masivă. Detaliile sunt îngrijorătoare, tânărul declarând că simte satisfacție când provoacă teamă.

În copilărie, tânărul ar fi rănit animale, iar trecutul său include acuzații de terorism și pornografie infantilă. A fost anterior implicat în șantajarea adolescentelor din SUA, trimițând amenințări cu bombe în numele lor către instituții americane.

Adolescentul va fi supus unei expertize psihiatrice la Spitalul Obregia pentru a determina dacă are probleme psihice. În prezent, el rămâne sub observație, în timp ce autoritățile decid măsurile legale ce se impun.

Se investighează și legăturile sale cu FBI, având în vedere gravitatea acțiunilor sale. Amenințările constante și comportamentul său perturbant ridică întrebări privind influențele psihologice și posibilele riscuri pentru societate.

Instituțiile sunt în alertă, iar ancheta continuă pentru a preveni asemenea incidente în viitor. România a respins cererea de extrădare pentru acuzațiile din SUA, accentuând complexitatea cazului.

Hot this week

Topics

Plastic găsit în plicuri de coshida la Lidl; ANSVSA recomandă returnarea alimentelor pentru pisici în București și alte orașe

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA)...

Related Articles

Popular Categories