Surse
Primăria Municipiului Bucureşti (PMB) anunţă sosirea în ţară a celor 22 de troleibuze cu autonomie, model Yutong U12, achiziţionate prin fonduri nerambursabile PNRR. Vehiculele sunt garate temporar la Ciolpani şi vor fi mutate în depoul Bucureştii Noi după ultimele adaptări şi teste de recepţie.
Fiecare troleibuz are 12 metri lungime, capacitate totală de 93 de pasageri din care 32 locuri pe scaune şi autonomie minimă de 20 km fără alimentare la reţeaua electrică. Contractul pentru aceste 22 de unităţi este de 70,4 milioane lei (fără TVA).
PMB precizează că, complementar, au fost achiziţionate şi 100 de autobuze electrice printr-un contract de 73,8 milioane euro, din care 52 milioane euro fonduri POR, şi că urmează instalarea a 100 de staţii de încărcare până la sfârşitul anului. Primăria planifică proceduri pentru alte 100 de troleibuze şi 79 de tramvaie, pentru care au atras peste 553,3 milioane lei.
Anunţul oficial aminteşte semnarea contractului în iunie 2025 cu Anadolu Automobil Rom SRL şi include facilităţi pentru pasageri: aer condiţionat, monitoare, rampă pentru scaune cu rotile şi geamuri cu tentă închisă. Introducerea în trafic este estimată din primăvară, pe linia 86.
Autorităţile spun că recepţia finală şi punerea în circulaţie vor respecta calendarul stabilit anterior.

