Surse
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a alertat pe 10 ianuarie 2026 asupra pierderilor uriașe din rețeaua termică a Bucureștiului: în fiecare zi se pierde agent termic echivalent cu încălzirea a 75.000 de apartamente. Ivan a atribuit fenomenul echipamentelor şi reţelelor învechite — menționând tehnologia ELCEN veche de aproximativ 50 de ani — și unei lipse sistemice de investiții în ultimele circa 35 de ani.
Problemele se manifestă vizual prin nori de abur şi conducte care cedează, dar au şi efect financiar și operațional: ELCEN produce agent termic, dar întâmpină întârzieri la plată din partea distribuitorilor, ceea ce creează un „joc de-a șoarecele și pisica”, după cum a spus ministrul. Ca răspuns, Ivan spune că a pregătit „încă de anul trecut” un program național de modernizare integrală a CET-urilor, în colaborare cu Banca Mondială și specialiști internaționali, pentru a obține finanțare și a rezolva problema termoficării în marile orașe.
De asemenea, a confirmat că se discută diferite variante organizatorice, inclusiv posibila fuziune sau coordonare între ELCEN și Termoenergetica, subiect abordat anterior cu foști reprezentanți ai Primăriei. Ministrul intenționează să reia discuțiile cu noul primar general, Ciprian Ciucu.
Declarațiile subliniază date concrete (75.000 apartamente zilnic; 50 de ani tehnologie; ~35 de ani fără investiții) și deschid o fereastră pentru planuri de investiții și reforme structurale destinată reducerii pierderilor și creșterii fiabilității sistemului de termoficare din București.

