Surse
Ministerul Transporturilor a avizat proiectul de tren metropolitan ce vizează zona București – Ilfov, în traseul Gara de Nord – Chitila – Scroviștea, anunțul fiind făcut de secretarul de stat Horațiu Cosma. Planul vizează crearea unei rețele de tren metropolitan care să înconjoare Bucureștiul și să ofere intrări în capitală din mai multe direcții, O rețea menită să fie mai rapidă, mai puțin poluantă și să conecteze eficient suburbii cu centrul.
Pentru segmentul București, proiectul prevede: achiziția a 5 garnituri electrice noi; electrificarea și modernizarea infrastructurii feroviare; construir a unui pasaj rutier denivelat în zona Scroviștea; realizarea a 5 pasaje pietonale. În plus, există două noi puncte de oprire la Chitila 2 și Buciumeni și modernizarea a 10 stații și halte existente.
Un alt element-cheie este integrarea transportului feroviar cu cel rutier prin zone Park & Ride, menite să faciliteze transferul dintre mașină și tren. Planul, discutat și în contextul altor inițiative similare pentru Iași, prevede ca ruta să ofere o alternativă de transport mai rapidă și cu emisii reduse, contribuind la descongestionarea traficului din centrul Bucureștiului.
Oficialii au prezentat hărți detaliate ale traseelor, sugerând o conectare strategică între cartierele din București și localități din Ilfov. Avizul din 24 iunie 2026 marchează un pas important în demersul de extindere a rețelei metropolitane, cu așteptări privind creșterea mobilității, scurtarea timpilor de călătorie și promovarea transportului sustenabil prin electrificare.

