marți, iunie 23, 2026
26 C
București

Rogobete promite centru pentru mari arşi adulţi în Sectorul 4 şi progrese rapide

📷 Sursa imaginii: www.bucurestifm.ro (via bucurestifm)

Surse

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat, în urma vizitei pe şantierul Centrului pentru Mari Arşi de la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Grigore Alexandrescu” (30.01.2026), intenţia de a construi un alt centru pentru arsuri grave destinat adulţilor, cel mai probabil în Sectorul 4, după identificarea unui teren şi discuţii cu reprezentanţi ai Băncii Mondiale şi ai Primăriei Sector 4. Rogobete a subliniat creşterea bruscă a cazurilor grave în perioada 22 decembrie – 10 februarie, afirmând că numărul de arsuri „a explodat” şi că au existat dificultăţi de gestionare din cauza lipsei locurilor în România şi în UE.

Progresul la Centrul pentru Mari Arşi Copii este de 40% fizic; unitatea va include 10 paturi pentru pacienţi critici, 14 paturi de terapie intermediară, 10 paturi pentru microchirurgie, 2 săli de operaţie dedicate, secţie ATI cu 36 de paturi şi un bloc operator cu 8 săli. Centrul este proiectat să funcţioneze independent (centrală pe gaz cu rezervă pe motorină, puţ forat, rezerva de apă potabilă de 200 mc).

Rogobete a precizat că centrul de la „Grigore Alexandrescu” va fi dat în folosinţă la începutul anului următor, iar unitatea de mari arşi de la Spitalul Floreasca ar urma să fie operaţională în mai sau iunie. Totodată, ministrul a clarificat procesoarele de reclasificare a spitalelor: reducerea categoriilor de la 8 la 4, cu o categorie „strategică”; spitalele neincluse nu vor pierde finanţare, tarifarea pe caz ponderat urmează ajustări (model neactualizat de 14 ani), iar listele de spitale strategice vor fi revizuite periodic.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories